Lezajlott a „Szól a fülemüle”- VII. Kárpátaljai népzenei és néptánc tehetségkutató döntője
A „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány 2021-ben hetedik alkalommal hirdette meg a népzene- és néptánc tehetségkutatót „Szól a fülemüle!” néven Kárpátalján. A tehetségkutató mindenkori célja, hogy a felnövekvő gyermekek minél szélesebb körben ismerjék meg a magyar népzene és néptánc csodálatos világát, s egy életre kötelezzék el magukat a magyarság értékei mellett.
A tehetségkutatóra olyan 7 és 16 év közötti fiatalok jelentkezését vártuk, akik nagy szeretettel művelik a népzenét és néptáncot. Jelentkezni 2021. február 19-e és 2021. május 22-e között négy kategóriába volt lehetőség az autentikus magyar népzene és néptánc bármely tájegységéhez kötődő produkcióval:
- Hangszeres szólista
- Hangszer együttesek
- Táncospárok
- Néptáncegyüttesek
A néptáncegyüttesek esetében két korcsoportba lehetett jelentkezni:
- Korcsoport: 7-11 évesek
- Korcsoport: 12-16 évesek.
Az idei éven a járványhelyzet és a folyamatosan meghosszabbított karanténidőszak következtében megváltozott a tehetségkutató elődöntőjének a rendje és menete. Így az elődöntő helyett úgynevezett bemutatkozó seregszemle került megvalósításra 2021. május 30-án a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola bázisán. A seregszemlére összesen 46 produkcióval 304 fő jelentkezett, akik Kárpátalja alábbi településeiről érkeztek: Beregdéda, Nagypalád, Sárosoroszi, Csap, Visk, Dercen, Aklihegy, Salánk, Técső, Tiszabökény, Tiszapéterfalva, Csongor, Szürte, Téglás, Ungvár.
A bejelentkezett 304 fő a táblázatban feltüntetett kategóriánkénti megoszlásban vett részt a seregszemlén:
Kategóriánkénti statisztika |
||||
S. sz. |
Kategória |
Jelentkezők |
Létszám (fő) |
|
1. |
Hangszeres szólista |
12 |
12 |
|
2. |
Hangszeregyüttes |
13 |
68 |
|
3. |
Táncospár |
9 |
18 |
|
4. |
Táncegyüttes |
7-11. év |
5 |
105 |
12-16. év |
7 |
101 |
||
Összesen: |
46 |
304 |
A tehetségkutatóra az alábbi intézmények nevezték fellépőiket.
S.sz. |
Intézmény megnevezése |
Produkciók száma |
1. |
Beregszászi Rezeda Fokműhely |
3 |
2. |
Csapi 2. Sz. Széchenyi István Középiskola |
1 |
3. |
Derceni Művelődési Ház |
1 |
4. |
Kokas Népzenei Tehetség Gondozó és Fejlesztő Jótékonysági Alapítvány |
2 |
5. |
Nagydobronyi Tulipán Tanoda |
1 |
6. |
Nagypaládi Pengető Citera Hagyományőrző Alapítvány |
1 |
7. |
Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport és civil szervezet. |
4 |
8. |
Nereszen Néphagyományőrző Egyesület |
2 |
9. |
Sárosoroszi Tehetséggondozó Műhely |
1 |
10. |
Téglási kultúrház |
1 |
11. |
Téglási Magyar Hagyományőrző Társaság |
2 |
12. |
Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola |
16 |
13. |
Ungvári Gyermek Művészeti Iskola |
2 |
14. |
Viski Fokműhely |
6 |
15. |
Viski Kölcsey Ferenc Oktató- Nevelő Intézmény |
2 |
16. |
Magánszemély: Dzjapkó Zsuzsanna |
1 |
|
46 |
A seregszemlén a versenyzők egy nívós szakmai zsűri előtt mutathatták be produkciójukat, akik hasznos tanácsokkal látták el őket. A bemutatkozó seregszemléből minden fellépő tovább jutott az edzőtáborba, melyre 2021. június 11-12. között került sor Beregszászon a Pásztor Ferenc Közösségi és Zarándokház bázisán. A két napos felkészítő táborban az alábbi szakemberek csiszolták és tudásukkal színvonalasabbá érlelték a produkciókat:
Táncoktatók:
- Szokolik Melinda- kétszeres aranygyöngyös és Fülöp Ferenc díjas táncos.
- Szokolik Szabolcs- kétszeres aranysarkantyús és Fülöp Ferenc díjas táncos, a Népművészet ifjú mestere
A hangszer együtteseket és hangszeres szólistákat a Flaska Banda tagjai oktatták, melyek az alábbiak:
- Laukó Tamás - nagybőgő
- Kánai Bence - brácsa
- Vámosi Csaba - hegedű, zenekar vezető
- Jeremiás Ádám - hegedű
A tehetségkutató döntőjére 2021. június 13-án került sor a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével: Szilágyi Mátyás-Magyarország Beregszászi Konzulátusának Főkonzulja, Orosz Ildikót-a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet elnöke a rendezvény ötletgazdája, Pál Katalin-a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének vezetője, Váradi Natália-a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány igazgatója, a rendezvény szervezője, Kepics Andzselika- a rendezvény szakmai referense.
A döntőben a Flaska Banda biztosította a zenei kísértet minden fellépő számára.
A fellépők az alábbi zsűritagok előtt mutatták be produkciókat a tehetségkutató döntőjén:
- Antal Dóra-a Nyíregyházi Művészeti Iskola néptánc szekciójának oktatója, a Tánctanoda Tehetséggondozó szervezet alapítója, Örökség díjas pedagógus, koreográfus.
- Antal Roland-a Nyíregyházi Művészeti Iskola néptánc szekciójának oktatója, a Tánctanoda Tehetséggondozó szervezet alapítója, Örökség díjas pedagógus, koreográfus.
- Tiszai Zsuzsanna- Etnográfus, táncpedagógus, koreográfus, néprajzos, a debreceni Hajdú néptáncegyüttes vezetője, az Örökség Népművészeti Egyesület észak-alföldi régiójának elnöke.
- Blaskó Csaba -A váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium népzene tanszak vezetője, gyakorlatvezető tanár a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.
- Berta Alexandra-a Hagyományok Háza népzenei szakelőadója, Junior Príma díjas előadóművész, népzenetanár, a Hagyományok Háza Hálózat mentorprogramjának oktatója, a Pengetős Trió formáció tagja.
- Unger Balázs- Népzenetanár, cimbalomművész, a Gödöllői Chopin zeneiskola cimbalom tanára, a 2020-ba Fonogram- díjjal kitüntetett Cimbaliband együttes alapítója és vezetője, a Népművészet Ifjú Mestere. Kárpátaljai népzenei műhelyek mentora.
- Pál Lajos- Népzenész, zenetanár, karnagy, a kárpátaljai magyar népzene, néptánc oktatás elindítója, a 25 éve működő péterfalvai, nemzetközivé vált Népzene Néptánc Kézműves Tábor alapítója, szakmai vezetője, Ukrajna Érdemes Népművelője, a Magyar Kultúra Lovagja, Magyarország Érdemes Művésze.
A tehetségkutató győztesei:
Hangszer együttes kategória:
1. hely: Viski Harmonika Együttes
2. hely: Aprócska citera együttes
2. hely: Kokas Népzenei Tehetséggondozó és Fejlesztő Jótékonysági Alapítvány zenekara
3. hely: Fülemüle Band
3. hely: Marozsi Milán és Bocskai László
Hangszeres szólista kategória:
1. hely: Dzjapkó Rebeka
2. hely: Hadar Lara Martina
2. hely: Turjanica Emília
3. hely: Szeles Roland
Táncegyüttesek (7-11. évesek) kategória:
1. hely: Nereszen néphagyományőrző táncegyüttes
2. hely: Szivárvány táncegyüttes kis csoportja
3. hely: Eszterlánc tánccsoport
Táncegyüttesek (12-16. évesek) kategória:
1. hely: Orchidea Néptánccsoport
2. hely: Derceni Gyöngyös bokréta Néptáncegyüttes
3. hely: Nereszen Néptánccsoport
Táncpárok kategória:
1. hely: Imre Kiara és Ambrus Hanna
2. hely: Bocskai László és Lázár Alexa
3. hely: Bocskai Dávid és Szabó Annamária
A győztesek az alábbi különdíjakban részesültek:
Táborozási lehetőség minden kategória első helyezettje, valamint Makó Jázmin részére Bereg-vidéki népzenei és néptánc táborba a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány jóvoltából
Részvétel a XIV. Kárpátaljai Népzene Néptánc Találkozón (Péterfalva, 2021.07.03.)
- Fülemüle Band
- Viski Furulyás Rigók
- Pengető Citera Zenekar
- Hadar Lara Martina
- Bocskai László-Lázár Alexa
- Suta Ferenc Ákos- Szarka Szófia
- Imre Kiara –Ambrus Hanna
- Bocskai Dávid - Szabó Annamária
- Nereszen Tánccsoport
- Nereszen Néphagyományőrző Táncegyüttes
- Derceni Gyöngyös bokréta Táncegyüttes
- Szirmocskák táncegyüttes
- Napsugár Hagyományőrző Gyermek csoport (Kicsik)
- Napsugár hagyományőrző Gyermek csoport (Nagyok)
- Szivárvány Táncegyüttes (Visk) Kis csoport
Táborozási lehetőség a XXV. Péterfalvi Népzene Néptánc Kézműves Táborba a Pál család jóvoltából. (Péterfalva, 2021.07.3-8.)
- Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport (Nagy csoport)
- Derceni Gyöngyös bokréta Táncegyüttes
- Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport (Középső csoport)
- Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport (Kis csoport)
- Bocskai László-Lázár Alexa
- Szabó Károly- Néger Barbara
- Bocskai Dávid- Szabó Annamária
- Veres Ádám- Bukovecki Barbara
- Tóth Dániel- Suta Boglárka
- Kocsis Rebeka- Marozsi Milán
- Kokas Népzenei Tehetség Gondozó és Fejlesztő Jótékonysági Alapítvány zenekara
- Kis Cifra Zenekar
- Marozsi Milán-Bocskai László
- Tulipán Duó
- Hangra forgó Citera Együttes
- Turjanica Emilia
- Bocskai Dávid
- Néger Barbara
- Veres Ádám
- Dzjapkó Rebeka
Táborozási lehetőség a Viski Népzene Néptánc Kézműves Táborba a Pál család jóvoltából. (Visk, 2021. 06. 22-26.)
- Bancsi Roland
- Vovcsok Dániel
- Pergettyű Citera együttes
Táborozási lehetőség a Sátoraljaújhelyi Népzene Táborba a Flaska Banda jóvoltából.(Sátoraljaújhelyi, 2021.08.2-7.)
- Hadar Lara
- Jőrös Ádám
- Szeles Roland
- Pál István Szalonna felajánlása 1 mesterhegedű Dzjapkó Rebeka részére. A hangszert a hegedű készítője, Blaskó Csaba adta át.
- 2x 50 000 és 1x 20 000 forintos vásárlási utalvány az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület jóvoltából, melyek levásárolhatóak a Néptáncosok kellékboltjában Budapesten.
- 20 000 forintos vásárlási utalvány népviseletekre az Antal házaspár jóvoltából.
A tehetségkutató megvalósulását a Magyar Kormány, Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének fejlesztéséért és a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program koordinálásáért felelős miniszteri biztos támogatta. A program szakmai partnere a Hagyományok Háza Hálózat kárpátaljai kirendeltsége és az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület. A program védnökei Pál Katalin és Pál Lajos.
A döntő az előadók az alábbi fellépési sorrend szerint léptek színpadra és mutatták be produkcióikat:
Fellépési sorrend |
|||
Táncegyüttesek |
|||
S.sz. |
Jelentkező neve |
Felkészítő tanár neve |
A produkció megnevezése |
1. |
Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport Nagy csoport |
Botos Krisztina, Kokas Károly |
Nagypaládi cigány tánc |
2. |
Nereszen Néptánccsoport |
Kristofóri Gyöngyi, Jőrös Takács Dóra |
Szilágysági táncok: verbunk, csárdás |
3. |
Derceni Gyöngyös bokréta Néptáncegyüttes |
Korolovics Zolt |
Rábaközi táncok |
4. |
Orchidea tánccsoport |
Ignácz Mária, Szidorcsák Krisztina |
Magyarbődi táncok |
5. |
Szivárvány néptáncegyüttes |
Szinicska Vaszilina, Vajyer Lyudmikla, Runov Mihajloa |
Magyar néptánc |
6. |
Szirmocskák néptánccsoport |
Dzjapko Zsuzsanna |
Szatmári lassú és friss csárdás |
7. |
Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport Középső csoport |
Botos Krisztina |
Viski csárdások |
8. |
Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport Aprók |
Botos Krisztina Kokas Erzsébet és Kokas Károly |
Nyirségi Gyermekjátékok |
9. |
Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport Kis csoport |
Botos Krisztina, Kokas Károly |
Nyirségi csárdássok |
10. |
Szivárvány táncegyüttes Kis csoportja |
Jőrös Dóra Zsuzsanna |
Szatmári táncok |
11. |
Nereszen néphagyományőrző táncegyüttes |
Kristofóri Gyöngyi, Jőrös Takács Dóra |
Bácskai ugrós |
12. |
Eszterlánc tánccsoport |
Ignácz Mária , Szidorcsák Krisztina |
Rábaközi táncok |
Táncospárok |
|||
13. |
Bocskai László és Lázár Alexa |
Botos Krisztina, Kokas Károly |
Nagydobronyi csárdások |
14. |
Szabó Károly és Néger Barbara |
Botos Krisztina, Kokas Károly |
Szatmári csárdás |
15. |
Suta Ferenc Ákos és Szarka Szófia |
Botos Krisztina, Kokas Károly |
Nyirségi csárdások |
16. |
Imre Kiara és Ambrus Hanna |
Jőrös Dóra Zsuzsanna |
Szilágysági csárdás és ugrálós |
17. |
Veres Ádám és Bukovecki Barbara |
Botos Krisztina, Kokas Károly |
Viski csárdások |
18. |
Bocskai Dávid és Szabó Annamária |
Botos Krisztina, Kokas Károly |
Viski csárdások |
19. |
Tóth Dániel és Suta Boglárka |
Botos Krisztina, Kokas Károly |
Nyirségi csárdások |
20. |
Szarka Anasztázis és Kancsánszki Kristóf |
Botos Krisztina, Kokas Károly |
Viski csárdások |
21. |
Kocsis Rebeka és Marozsi Milán |
Botos Krisztina, Kokas Károly |
Nagypaládi cigány tánc |
Hangszer együttesek |
|||
22. |
Kokas Népzenei Tehetség Gondozó és Fejlesztő Jótékonysági Alapitvány Zenekara |
Kokas Károly |
Szatmári muzsika |
23. |
Kis cifra zenekar |
Szilágyi Csaba, Szilágyi Gergely |
Dunántuli ugrós dallamok |
24. |
Pergettyű Citeraegyüttes |
Szikora Csilla |
Gyermekdalok |
25. |
Marozsi Milán és Bocskai László |
Kokas Károly |
Kalotaszegi Hajnali legényes csárdás és szapora |
26. |
Fülemüle Band |
Becske Adrienn |
Mezőföldi dallamok |
27. |
Viski Furulyás Rigók |
Csetneki Ferenc, Margetán Máté |
Somogyi dallamok |
28. |
Tulipán trió |
Szilágyi Csaba |
Magyarbődi dallamok lassu és friss |
29. |
A trükkös zenekar |
Szilágyi Csaba, Szilágyi Gergely |
Dunántuli ugrós |
30. |
Aprócska citera együttes |
Havasi Orsolya |
Gyermekjátékok |
31. |
Hangraforgó citera együttes |
Gáti Georgina |
Dunántúli népdalok |
32. |
Pengető citerazenekar |
Simon Sarolta |
Somogyi népdalok |
33. |
Citera együttes Gyöngyvirág |
Szikora Csilla |
Somogyi népdalok |
34. |
Viski harmonika együttes |
Miklós Márta |
Galgamenti dallamok |
Hangszeres szólisták |
|||
35. |
Turjanica Emilia |
Kokas Károly |
Kalotaszegi Invertita és szapora |
36 |
Bancsi Roland |
Halász Bertalan |
Galgamenti Mars lassú csárdás és bukós |
37. |
Kancsánszki Kristóf |
Kokas Károly |
Bogyiszlói muzsika |
38. |
Jőrös Ádám |
Becske Adrienn, Vámosi Csaba |
Szatmári dallamok |
39. |
Makó Jázmin |
Galgóczy Martin |
Szatmári csendes, csárdás és friss |
40. |
Bocskai Dávid |
Kokas Károly |
Felvidéki Gömöri Muzsika |
41. |
Szeles Roland |
Becske Adrienn |
Szatmári dallamok |
42. |
Hadar Lara Martina |
Bíró-Szanyi Anikó |
Dunántúli ugrósok |
43. |
Néger Barbara |
Szilágyi Gergely |
Szilágysági dallamok |
44. |
Vovcsok Dániel |
Halász Bertalan |
Szatmári lassú és friss csárdás |
45. |
Veres Ádám |
Szilágyi Gergely |
Szatmári dallamok Lassú és friss csárdás |
46. |
Dzjapko Rebeka |
Dzjapko Zsuzsanna |
Széki népzene |
A „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány vezetői és munkatársai ezúton is gratulálnak valamennyi bemutatott produkcióhoz és elért eredményekhez.
Hajdu Editke, „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány